Opel Ascona A – niemiec po szwedzku

Klasyczny Opel Ascona A

Opel Ascona A – ciężko w to uwierzyć, ale prace nad tym autem trwały niewiele ponad 3 miesiące! To miał być zresztą projekt na jedną zimę, odskocznia od budowy drugiego auta – Opla Kadetta GTE z 1973 – któremu Christoffer Åström poświęca wiele więcej czasu.

Dlatego gdy tylko pojawił się na sprzedaż już dłubnięty i całkiem szybki Opel Ascona A do 'delikatnego dopieszczenia’, nie wahał się ani chwili.

large_95179-929639

Jak to zwykle bywa z gotowymi projektami, które w teorii trzeba tylko delikatnie dopieścić, okazało się że Ascona wymaga sporego nakładu pracy. Podwozie Ascony zjadała rdza, a jakość niektórych wcześniejszych napraw karoserii była delikatnie mówiąc wątpliwa. Nie obyło się bez remontu, który zakończyło lakierowanie w turkusowy kolor.

Na froncie pojawiła się dokładka w stylu Kamei, pojawiły się zdobienia w postaci czarnych, matowych pasów, a całość zasiadła na pięknych felgach Compomotive FH500.

Opel Ascona A tuning

Ten konkretny egzemplarz Ascony w latach 90tych ścigał się na prostej, a przygotowane do ćwiartki auto słabo sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Trzeba było zatem nieco obniżyć moc oraz przywrócić samochodowi seryjne wnętrze. Powrócił więc fotel pasażera, nieco większa sportowa kierownica oraz zegary i oprzyrządowanie, które nie są potrzebne w rakiecie przejeżdżającej ćwierć mili w linii prostej.

Pod maską pozostał przeswapowany przez poprzedniego właściciela silnik Volvo B23, ale jego moc ograniczono (!) do 320KM, co jest całkiem dobrym wynikiem jak na 40-sto letniego Opla. Auto dalej zawija asfalt na koła, ale sprzęgło nie musi już działać jedynie w trybie 'zero-jedynkowym’.

Klasyczne Ople są naprawdę ładne, a ten w takim właśnie wydaniu prezentuje się po prostu doskonale.

Opel Ascona A tuning opla ascony a opel-ascona-a-tuning-04 opel-ascona-a-tuning-06 opel-ascona-a-tuning-07 ascona po tuningu opel-ascona-a-tuning-09 opel-ascona-a-tuning-10 opel-ascona-a-tuning-14

Źródło: http://www.oijoij-society.com/

Shopping Cart
Scroll to Top