Mazda RX VISION Concept

Mazda RX VISION czyli bank rozbity po raz kolejny!

Zaprezentowane podczas 2015 Tokyo Motor Show concept car „Mazda RX VISION” prezentuje się po prostu genialnie. Głównym zadaniem jakie spełniać ma Mazda RX Vision, to ukazanie linii którą kierować będą się projektanci Mazdy RX-9.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy Mazda RX-9 wejdzie do produkcji, jednak prezes Mazdy -Masamichi Kogai zapewnia, że nowe RX 9 to tylko kwestia czasu.

Do pokonania pozostało kilka problemów technicznych związanych z zaostrzającymi się normami emisji spalin. Oczywiście sercem nowego RX-9 będzie silnik Wankla, dzięki czemu RX-9 pozostanie jedynym samochodem sportowym na rynku napędzanym tego typu jednostką, po wycofaniu z produkcji w 2012 roku RX-8.

Koncept RX Vision został zaprojektowany w stylistyce KODO (dusza ruchu), którą znamy już z modeli Mazda 3 i Mazda 6. Trzeba przyznać, że wszystkie nowe Mazdy wyglądają niesamowicie, a drapieżny, stojący na 20″ kołach concept car tylko potwierdza wysoką formę designerów Mazdy.

Wygląd RX8 miał tyle samo zwolenników, co przeciwników, ale szczerze wątpię czy znajdzie się ktoś, komu RX9 zbudowane w oparciu o niższe i szersze RX Vision nie będzie się podobać.

Wnętrze Mazdy RX Vision to idealne odzwierciedlenie 'sportowej elegancji’ – trzy okrągłe zegary za kierownicą i ograniczona do minimum liczba 'rozpraszaczy’.

Pod maską nowej sportowej Mazdy zasiądzie silnik zbudowany w technologi oznaczonej jako SKYACTIV-R,  nic więcej nie wiadomo bo na ten moment nie zostały opublikowane żadne wiarygodne dane techniczne dotyczące nowej jednostki.

Krążyły plotki, że nowy pomysł na silnik Mazdy to hybryda benzynowego Wankla i silnika elektrycznego. Kyoshi Fujiwara szybko jednak zdementował tą informację i wyjaśnił, że przyszłość silników z wirującym tłokiem widzi raczej w ich współpracy z turbosprężarką.

Czy można usłyszeć coś lepszego? W dobie pchanej na siłę do każdego auta elektryki Mazda zapowiada przepiękne coupe, które odpychać będzie uturbiony silnik Wankla.

Jak wspominałem, nie znamy daty premiery Mazdy RX9, ale w 2017 roku minie okrągłe 50 lat od momentu premiery Mazdy Cosmo Sport, czyli pierwszego sportowego auta tej marki z silnikiem Wankla pod maską. To byłaby dobra okazja do pokazania światu jej prawnuka.

Mazda RX VISION Koncept Mazdy RX Vision najnowsza Mazda

Oficjalna informacja biura prasowego Mazdy

Shopping Cart
Scroll to Top
Scroll to Top